Duyurular

UNICEF/WHO Emzirmenin artırılması gerektiği konusunda uyardı: Emzirmeye yapılan yatırım yetersiz

Anne sütü ile önlenebilecek hastalıklardan dolayı Hindistan'da her yıl yaklaşık yüz bin çocuk ölüyor, Birleşmiş Milletler raporu, yetersiz emzirme nedeniyle mortalite ve diğer kayıpların ülke ekonomisine 14 milyar dolar maliyet getirebileceğini belirtti.

Raporda, 6 aylıktan küçük çocukların %55 oranındaki tam emzirme verilerine rağmen, Hindistan’da anne sütüne erken başlama, 6 aylığa kadar tam emzirme ve devam eden emzirme ile engellenebilecek ishal ve zatürree hastalığının sebep olduğu beş yaş altı ölümlerin sayısının tahmini 99.499 çocuk olduğu belirtiliyor. 

Araştırma, Çin, Hindistan, Endonezya, Meksika ve Nijerya gibi ülkelerin, emzirmeye gereken önemi vermediği ve bu durumun tahmini olarak yılda 236 bin bebek ve çocuğun ölümü ile 119 milyar dolarlık ekonomik zarara sebebiyet verdiğini gösteriyor.

Yapılan araştırmalar emzirmenin hem bebek hem annenin sağlığı açısından faydalı olduğunu ispatlıyor. Özellikle altı aydan küçük bebeklerde emzirmenin önemi, bebek ölümlerinin iki büyük sebebi olan ishal ve zatürreyi engellemesi açısından, çok yüksek. Emziren annelerin ise, kadın ölümlerinin iki büyük sebebi olan, rahim ve meme kanserine yakalanma oranını düşürüyor.

“Anne sütü, bebekler için hayata başlamanın mümkün olan en iyi yolu.” diyen DSÖ Genel Müdürü Dr Tedros Adhanom Ghebreyesus ekledi, “Anne sütü bebeğin ilk aşısı olarak görülebilir, bebeği potansiyel ölümcül hastalıklardan koruyan ve ona gelişimi için ihtiyacı olan gıdayı sağlayan bir besindir.”

UNICEF Yönetim Direktörü Anthony Lake, emzirmeye teşvik etmek için yapılan yatırımların ulusların yapabileceği en etkili çabalardan biri olduğunu belirtti. Bu yatırımlarda başarısızlığa uğrandığında anne ve çocuklarında başarısızlığa uğrayacağını ve bu başarısızlığın hayati kayıplarda ve fırsatları kaçırmada iki katı bedeli olacağını belirtti.

Küresel Emzirme Skor Tablosu ile birlikte yayınlanan bir analize göre, 2025 yılına kadar küresel emzirme oranında yüzde 50’lik bir artış sağlamak için, her yeni doğan bebek için 4.7 dolarlık yatırım yapılması yeterli.

Hedefe ulaşılması halinde ise, beş yaş altındaki 520 bin çocuğun hayatını kurtulacak ve önümüzdeki 10 yılı içinde artan üretkenlik ve düşen sağlık giderleri ile 300 milyar dolarlık bir kazanım sağlanabilecek.

Genel olarak, emzirmeye yapılan yatırım çok düşüktür. Düşük ve orta gelir düzeyindeki ülkelerdeki hükümetler her yıl emzirme promosyonu için yaklaşık 250 milyon dolar harcıyorlar. Bağışçılar ise yalnızca 85 milyon dolar ek kaynak sağlıyor.

Emzirme, Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinin büyük bir bölümü için kritik önem taşıyor.
Anne sütünün, yüksek besin değeri, çocuk ölümlerini azaltma,  bulaşıcı olmayan hastalıklara karşı bağışıklığı arttırması ve zihinsel gelişime katkısı ile birlikte yoksulluk ile mücadele konusunda da oldukça faydalı olduğu raporda belirtiliyor. 

Kaynak: http://www.who.int/nutrition/publications/infantfeeding/global-bf-scorecard-2017/en/